Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dostarczyło ok. 81 mln m3 (911 GWh) gazu ziemnego w ciągu jednej doby (18/19 stycznia br.), co stanowi historyczny rekord dostaw błękitnego paliwa, podała spółka, powołując się na wstępne dane. Poprzedni rekord zużycia dobowego zanotowano zimą 2018 r.

"Zwiększone zapotrzebowanie na gaz wynika ze znacznego spadku temperatur w Polsce. W ich efekcie doszło do wzrostu zapotrzebowania na ogrzewanie wśród odbiorców indywidualnych. Ponadto na wysokim poziomie pozostaje także zużycie gazu przez odbiorców przemysłowych" - czytamy w komunikacie.

Poprzedni rekord zużycia zanotowano zimą 2018 roku. Najwyższe dobowe zużycie gazu ziemnego przez odbiorców PGNiG wyniosło wówczas ok. 78,8 mln m3 (882 GWh).

"PGNiG jako lider polskiego rynku gazu jest bardzo dobrze przygotowane do zmieniającego się zapotrzebowania kontrahentów na błękitne paliwo. Dzięki zapasom gazu utworzonym przez spółkę w podziemnych magazynach w Polsce i za granicą, jak również dzięki rozwijanej wciąż dywersyfikacji dostaw oraz rezerwacji mocy w gazociągach krajowych i transgranicznych, możemy elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby klientów" - powiedział prezes Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

"Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla Polski i naszych klientów jest naszym najwyższym priorytetem. Dlatego tak ważne jest dla nas kontynuowanie działań dywersyfikacyjnych oraz dalsze inwestycje w rozwój infrastruktury magazynowej w Polsce. Te strategiczne działania umożliwiają skuteczne bilansowanie zapotrzebowania na gaz oraz dynamiczne reagowanie na sytuacje niestandardowe" - dodał prezes.

Obecnie potrzeby PGNiG pokrywane są dostawami gazu ziemnego pochodzącego z wydobycia krajowego, z importu realizowanego z kierunków: wschodniego (Rosja), zachodniego (Niemcy) i południowego (Czechy), dostawami LNG m.in. Katar i USA, a także z zapasów z podziemnych magazynów gazu w Polsce i na Ukrainie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.