W dniach 18-19 maja już po raz czwarty odbędzie się w Warszawie konferencja „Dispute Resolution in M&A Transactions”. Czego dotyczy konferencja i do kogo jest kierowana?

Faktycznie, to już czwarta edycja konferencji, która z czasem przekształciła się w biennale. Konferencja jest flagowym wydarzeniem Sądu Arbitrażowego Lewiatan, poświęcona jest tematyce arbitrażu, a konkretniej arbitrażu w transakcjach fuzji i przejęć. Skierowana jest do arbitrów, prawników (zarówno kancelarii prawnych jak i prawników przedsiębiorstw) ale również do doradców biznesowych zajmujących się transakcjami M&A.

Skąd pomysł zorganizowania konferencji o właśnie takiej tematyce?

Pomysł był tak naprawdę wynikiem moich zawodowych zainteresowań. Dla mnie - prawnika z doświadczeniem właśnie w transakcjach M&A, jednocześnie arbitra i Prezesa SA Lewiatan, taka tematyka stanowiła naturalny przedmiot rozważań. Miałam jednocześnie poczucie, że temat nie jest wystarczająco zbadany i warto byłoby się nad nim pochylić. Dodatkowym celem, który przyświecał idei konferencji była chęć promocji samego Sądu ale też Polski jako ważnego ośrodka arbitrażowego w regionie. Pierwotny pomysł nie przewidywał, że konferencja zamieni się w wydarzenie cykliczne. Okazało się, że pomysł był bardzo trafiony a konferencja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem nie tylko w Polsce ale również w środowisku międzynarodowym.

W czym tkwi sukces konferencji, która w swej historii ma również nominację do nagród OGEMID w kategorii ‘Diversity’?

Przede wszystkim udało nam się trafić w niszę. Nie ma takiej drugiej konferencji w regionie. Poza tym odważyliśmy się zorganizować konferencję międzynarodową, prowadzoną w języku angielskim. Mając poparcie międzynarodowych instytucji takich jak ArbitralWomen czy Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC udało nam się przetrzeć szlaki i zaprosić do Warszawy wielu wybitnych specjalistów, ekspertów w dziedzinie arbitrażu oraz transakcji M&A.
Przez te kilka lat gościliśmy, nie boję się powiedzieć, międzynarodowe sławy, jak choćby Gary Born, Mark Kantor, Marc Blessing, Penny Madden czy Wendy Miles a także przedstawicieli największych instytucji arbitrażowych jak ICC, SIAC, VIAC, DIS, ASA, ICDR czy SCC.
Dokładamy starań żeby prelegenci reprezentowali różne jurysdykcje a tematy sesji obejmowały najbardziej aktualne zagadnienia. Jak do tej pory ta strategia się sprawdza, czego dowodem jest popularność konferencji i choćby wspomniana nominacja do nagród OGEMID, w uzasadnieniu, której konferencja została określona mianem „przełomowej” (oryg. ground-breaking). Konferencja co roku gromadzi około 250 uczestników, w ostatniej np. wzięli udział przedstawiciele 20 różnych krajów.

Jak z perspektywy Prezesa Sądu Arbitrażowego Lewiatan ocenia Pani rozwój arbitrażu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Arbitraż w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Widać to choćby po ilości spraw, które rozstrzygane są przed Sądem Lewiatan. Niemniej jednak wciąż pokutuje brak wiedzy. Użytkownicy arbitrażu doceniają jego sprawność, szybkość, elastyczność oraz fakt, że spór rozstrzygają arbitrzy znający branżę, której dotyczy spór. Za największą wadę postrzegane są koszty związane z arbitrażem. I tu ważna rola instytucji arbitrażowych, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Takim przykładem niech będzie Tryb Przyspieszony, który zgodnie z Regulaminem Sądu został opracowany dla spraw o niższej wartości sporu.

Wracając do konferencji, czy może Pani zdradzić najciekawsze, Pani zdaniem tematy, które będą dyskutowane podczas tegorocznej edycji konferencji?

Z czysto prywatnego punktu widzenia tematyka mi najbliższa będzie dotyczyła declaratory relief czyli powództwa o ustalenie. Ale to wynika z moich bieżących zainteresowań naukowych. Mam jednak nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tradycyjnie przygotowaliśmy kilka propozycji ‘case study’, więc będzie przegląd praktycznych ciekawych przypadków z pogranicza arbitrażu i M&A, będzie też można usłyszeć o najnowszych trendach i istotnych wydarzeniach, z kolei drugi dzień konferencji będzie poświęcony rozwiązywaniu sporów arbitrażowych dotyczących spółek publicznych.
I jeszcze przysłowiowa ‘wisienka na torcie’, czyli uroczysta kolacja konferencyjna, która tym razem odbędzie się w cudownych wnętrzach Starej Pomarańczarni – wymarzona okazja do bezpośredniej wymiany doświadczeń z mówcami i kolegami ‘po fachu’.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z programem konferencji na stronie Sądu Lewiatan (www.sadarbitrazowy.org.pl) i do udziału w samej konferencji.

Wywiad z Dr Beatą Gessel-Kalinowską vel Kalisz, Prezesem Honorowym Sądu Arbitrażowego LEWIATAN, senior partner i założycielką kancelarii prawnej GESSEL.