Propozycja Nowoczesnej dotycząca zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z obecnych 19 proc. do 15 proc.

Jak wskazano, zmiana miałaby dotyczyć m.in. podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości 10 mln euro. Nowe regulacje miałyby też obowiązywać (z pewnymi wyjątkami) podatników, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w danym roku podatkowym bez względu na limit obrotu.

"Proponowana obniżka stanowi element inicjujący kompleksowe działania, zmierzające do uproszczenia systemu danin publicznych i docelowego zwiększenia wpływów do budżetu poprzez pozytywny wpływ na gospodarkę, likwidację szarej strefy oraz zachęcanie podatników do płacenia podatków w Polsce" - wskazali autorzy projektu w uzasadnieniu.

"Obniżona stawka podatku ma na celu przede wszystkim zwiększenie konkurencyjności polskich firm poprzez pozostawienie im do dyspozycji większej ilości środków pieniężnych, które będą mogły zostać wykorzystane na inwestycje, innowacje i wynagrodzenia pracownicze oraz zachęcenie przedsiębiorców do tworzenia nowych firm poprzez zaoferowanie niższej stawki podatkowej w pierwszym roku prowadzenia działalności bez względu na obrót" - czytamy w uzasadnieniu.

"Ponadto wzrost inwestycji w sektorze prywatnym powinien prowadzić do napędzenia koniunktury i końcowo przełożyć się na zwiększenie opodatkowanych dochodów" - dodano. Zmiany miałyby wejść w życie od 2017 roku.

Kolejny projekt złożony przez Nowoczesną dotyczy noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przewiduje on podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tzw. kwoty wolnej, do poziomu zapewniającego zwolnienie z podatku dochodów pozwalających na minimum egzystencji.

Zgodnie z projektem Nowoczesnej kwota wolna od podatku miałaby być uzależniona od wielokrotności kwoty minimum socjalnego publikowanego corocznie przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. "Zaproponowano, aby kwota wolna od opodatkowania odpowiadała piętnastokrotności kwoty minimum socjalnego publikowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych na dany rok" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dodano w nim, że dla danych za 2014 r. tak wyliczona kwota wolna wynosiłaby 8161,35 zł. Autorzy projekt wskazali, że zmiany miałyby wejść w życie 30 listopada 2016 roku.

Nowoczesna złożyła ponadto projekt noweli Kodeksu pracy przewidujący wydłużenie terminu umożliwiającego pracownikowi odwołanie się do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę.