Rzecznik praw obywatelskich żąda od ministra pracy inicjatywy ustawodawczej, która umożliwi inspektorom pracy wydawanie przedsiębiorcom nakazów umieszczenia zatrudnionych w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Profesor Irena Lipowicz zwróciła uwagę, że ewidencja ma zasadnicze znaczenie przy badaniu prawa do emerytury pomostowej. Wpis do niej przekłada się bowiem na zakres danych przekazanych przez płatnika składek i pozwala na ustalenie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Rzecznik w piśmie do resortu podkreśliła, że nie kwestionuje uprawnień organów rentowych i sądów powszechnych do ustalania prawa do emerytur pomostowych. W jej ocenie wydawanie decyzji administracyjnych przez organy Państwowej Inspekcji Pracy w sprawach związanych z prowadzeniem ewidencji ma służyć jedynie dokumentowaniu tego, że pracownik wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Potrzebę zmian przepisów dostrzegają także związkowcy. Ich zdaniem przedsiębiorcy nierzetelnie prowadzą ewidencję pracowników zatrudnionych w ciężkich warunkach, bo w ten sposób oszczędzają na składkach na Fundusz Emerytur Pomostowych.

– Popieramy inicjatywę rzecznika. Niezależnie od tego, czy zostanie ona zrealizowana przez rząd, przygotowujemy własny projekt ustawy dającej inspekcji prawo do badania warunków pracy i nakazywania pracodawcom wpisywania pracowników do ewidencji osób pracujących w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze – wyjaśnia Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Tymczasem już w sierpniu z wnioskiem legislacyjnym w tej sprawie wystąpiła do resortu pracy Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy.