Osoba, która chce przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), będzie mogła wysłać list z wnioskiem na formularzu umowy. Obecnie składa deklarację przystąpienia.
Zainteresowany ściągnie formularz umowy ze strony internetowej funduszu. Jeśli nie ma dostępu do sieci, fundusz prześle mu formularz, jeśli tylko ewentualny klient tego zażąda. Takie zmiany są zawarte w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu zawarcia umowy, na podstawie której następuje uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym. Projekt trafił do konsultacji społecznych.
– Zawiera on też nowe propozycje dotyczące zmiany danych osoby, która jest już członkiem funduszu – mówi Przemysław Żółtowski, dyrektor departamentu ubezpieczeń społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Oszczędzający w II filarze nie będzie musiał posługiwać się formularzem opracowanym przez fundusz. Wyśle po prostu list, w którym poinformuje o zmianie imion i nazwiska lub adresu zamieszkania, z określeniem ulicy, numeru mieszkania lub domu, miejscowości, kodu pocztowego, a w przypadku wsi – również gminy i poczty, a także o zmianie płci.
W projekcie rozporządzenia dodano załącznik, w którym znajdą się aktualne wyniki inwestycyjne wszystkich OFE na rynku i pobierane przez nie stawki opłat. Z takimi informacjami finansowymi zapozna się każdy, i to zanim zdecyduje się na podpisanie umowy z OFE. Dzięki temu będzie mógł porównać fundusz, do którego chce przystąpić, z jego konkurentami.