Przekształcanie szpitali w spółki jest procesem trudnym, ale przynoszącym pozytywne efekty - ocenił podczas wtorkowej konferencji marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Zapowiedział, że w najbliższych miesiącach mają zostać przekształcone kolejne lecznice.

Od pierwszego stycznia pierwsze dwa szpitale, których podmiotem założycielskim był samorząd województwa mazowieckiego, funkcjonują jako spółki. Chodzi o warszawski szpital bródnowski i szpital wojewódzki w Siedlcach.

W pierwszym kwartale tego roku przekształcone mają zostać: warszawskie centrum stomatologii oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

Struzik zapewnił, że przekształcenie szpitali w spółki nie oznacza zmniejszenia zakresu usług i świadczeń zdrowotnych. Marszałek ocenił też, że w procesie przekształceń pomoże ustawa o działalności leczniczej, nad którą trwają prace w Sejmie.

Władze Mazowsza informują, że przesłanki do przekształcenia szpitali były różne, od konieczności oddłużenia, po stworzenie nowych możliwości rozwoju. Urząd podkreśla, że przekształcenie ułatwi także szpitalom-spółkom dostęp do kredytów i pożyczek przeznaczonych na rozwój lecznic.

Proces przekształcenia mazowieckich szpitali trwał ponad rok

Proces przekształcenia mazowieckich szpitali trwał ponad rok. W tym celu zostały zarejestrowane spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa. Równolegle prowadzone były dwa procesy: likwidacji Zakładów Opieki Zdrowotnej i rejestracja spółek.

Prezes zarządu spółki prowadzącej Bródnowskie Centrum Specjalistyczne (dawny szpital bródnowski) Teresa Bogiel zapewniała podczas wtorkowej konferencji, że w najbliższych miesiącach powinny się skrócić kolejki i czas oczekiwania na konsultacje w przychodniach specjalistycznych.

Poinformowała, że już dziś pacjenci mogą korzystać z szerokiej oferty badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ, szpital oferuje odpłatne korzystanie z pracowni tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG, RTG oraz z laboratorium analitycznego.

Projekt ustawy o działalności leczniczej nie zakłada obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że szpitale miały być przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi propozycjami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich wynik ujemny w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala. Chodzi o przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej. Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.