Zakładowe przepisy płacowe mogą przewidywać dla pracowników nagrodę jubileuszową. Czy firma może uzależnić nabycie prawa do tego świadczenia od udokumentowania okresów zatrudnienia wyłącznie za pomocą świadectw pracy?
Gratyfikacja jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym i przepisy zakładowe mogą kształtować do niej prawo w sposób swobodny. Może ona przysługiwać wyłącznie za zakładowy staż pracy albo z uwzględnieniem okresów zatrudnienia u innych pracodawców. W tym ostatnim przypadku istotne jest ich udokumentowanie. Powstaje pytanie o skuteczność wprowadzenia w przepisach zakładowych wymogu ich udowodnienia wyłącznie poprzez przedłożenie świadectw pracy.
Nagroda przysługuje z tytułu obiektywnie osiągniętego przez pracownika stażu pracy, a nie z tytułu możliwości wykazania tego stażu wyłącznie za pomocą wskazanego przez pracodawcę dokumentu. Uzależnienie wypłaty nagrody od konieczności wykazania okresu poprzedniego zatrudnienia wyłącznie za pomocą świadectwa pracy, z wyłączeniem innych sposobów jego udowodnienia, prowadziłoby do sprzecznej z logiką sytuacji, w której pracownik pomimo nabycia prawa do nagrody jubileuszowej w związku z posiadaniem wymaganego ogólnego stażu pracy takiego świadczenia nie otrzymałby z powodu braku możliwości przedłożenia świadectwa pracy dokumentującego określony okres zatrudnienia (wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II PK 292/07, OSNP 2009/19 – 20/259). W rezultacie nagroda jubileuszowa, w przypadku gdy kryteria jej otrzymania określone są obiektywnie, przez co stanowi ona składnik wynagrodzenia za pracę, utraciłaby w istocie charakter roszczeniowy. Co więcej, ocena przesłanki prawa do jej nabycia nie podlegałaby sądowej weryfikacji wyłącznie z powodu braku możliwości przedłożenia przez pracownika określonego dokumentu. W ocenie SN jeżeli nagroda taka ma charakter składnika wynagrodzenia za pracę, to uzależnienie jej wypłaty od kryterium wykazania poprzednich okresów zatrudnienia świadectwem pracy, z wyłączeniem innych sposobów ich udowodnienia, narusza zasady ustalania wynagrodzenia za pracę ustanowione w art. 78 k.p., odsyłającym m.in. do ilości świadczonej pracy, przenoszącej się w tym przypadku na staż pracy.