Niezgodny z konstytucją był przepis, który nie pozwalał ubezpieczonym dochodzić zwrotu nienależnie opłaconych składek zdrowotnych, jeżeli od dnia ich opłacenia upłynęło ponad pięć lat - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Przepis obecnie już nie obowiązuje.

Sprawa dotyczyła przepisu, który pozwalał na zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w ciągu pięciu lat, w sytuacji, gdy ZUS mógł dochodzić zwrotu niezapłaconych składek nawet przez 10 lat.

Trybunał Konstytucyjny zajął się tą sprawą na wniosek sądu rozpatrującego sprawę kobiety, która starała się o zwrot nienależnie opłaconych składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za lata 1999-2009. Toruński oddział ZUS zgodził się je oddać za okres tylko od końca 2005 r. do 2009 r. Pozostałych składek nie chciał zwrócić, ponieważ - jak argumentował - przekroczony został pięcioletni termin na zgłoszenie żądania zwrotu.

Kobieta, której ZUS odmówił zwrotu części składek, skierowała sprawę do sądu. Ten zdecydował się zwrócić do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność z ustawą zasadniczą przepisu ustanawiającego tak sztywny termin dochodzenia zwrotu nienależnych składek.

W 2010 r. niemal identyczny przepis dotyczący składek na ubezpieczenia społeczne i zakładający dłuższy, dziesięcioletni, termin, po upływie którego zwrot nadpłaconych składek był niemożliwy, został uznany przez Trybunał za niezgodny z konstytucją.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 94 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w brzmieniu obowiązującym do 19 lipca 2011 r. był niezgodny z konstytucją (sygn. P 41/11). Przepis ten - jak wskazał w uzasadnieniu sędzia Andrzej Rzepliński - wprowadza asymetrię w traktowaniu ZUS i płatników.

Wyrok nie został wydany jednomyślnie - zdanie odrębne złożył sędzia Mirosław Granat.