W sytuacji, gdy żaden z małżonków nie jest rodzicem minimum trojga wspólnie wychowywanych dzieci, nie mogą zostać wpisani we wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny (KDR) jako rodzice.
Tak wynika z wyjaśnienia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w sprawie wzoru formularza służącego do ubiegania się o dokument uprawniający rodziny wielodzietne do zniżek. Od tego miesiąca weszła bowiem w życie zmiana przepisów, która sprowadza się do tego, że wzór wniosku o KDR lub jej duplikat nie jest już określony przepisami. Obecnie obowiązujące rozporządzenie ministra rodziny z pracy i polityki społecznej z 27 lipca 2017 r. (Dz.U. poz. 1454) wskazuje jedynie szczegółowy zakres informacji, jakie muszą być zawarte w formularzu, sposób unieważniania KDR oraz jej wzór graficzny. Jednocześnie resort rodziny przygotował przykładowy wzór wniosku o kartę oraz dołączanych do niego świadczeń i umieścił go na swoich stronach internetowych. Formularz wzbudził jednak wśród gmin wątpliwości.
– We wniosku nie ma wszystkich informacji, które zgodnie z nowym rozporządzeniem powinny się w nim znaleźć. Dotyczy to np. imion i nazwisk rodowych rodziców dziecka czy informacji o zawarciu małżeństwa – mówi Paweł Pyrzyński z wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta w Koninie.
MRPiPS tłumaczy, że pełen katalog danych wymienionych w par. 3 rozporządzenia z 27 lipca 2017 r. nie znajduje się w przykładowym wzorze wniosku, bo część z nich jest podawana wyłącznie wtedy, gdy członek rodziny wielodzietnej nie ma numeru PESEL. W takich sytuacjach nie jest możliwe pozyskanie i weryfikacja danych z tego rejestru. Dlatego muszą być podane przez osobę, która nie posiada tego numeru albo znajdą się w dokumentach, które musi do niego dołączyć, takich jak akt urodzenia czy małżeństwa.
Ponadto resort wyjaśnia, kiedy we wniosku powinno być zaznaczone w stosunku do członka rodziny, dla którego wydawana jest KDR, pole małżonek, a kiedy rodzic. To pierwsze jest zaznaczane, gdy osoba nie jest rodzicem co najmniej trojga dzieci, tylko małżonkiem rodzica. W związku z tym, jeśli małżeństwo ma na utrzymaniu minimum troje dzieci, ale tylko jedno z nich jest wspólne, a każde z nich ma swoje dziecko z poprzedniego związku, obydwoje powinni figurować we wniosku jako małżonkowie, a nie rodzice (tak samo jest w przypadku, gdy nie mają wspólnych dzieci, ale każde ma dwóch potomków z wcześniejszych związków). Dodatkowo, jeśli małżonek jest rodzicem przynajmniej jednego z dzieci wymienionych w formularzu, powinien złożyć oświadczenie o władzy rodzicielskiej.