Osoba, która nie jest zameldowana w danej gminie, może brać udział w wyborach przeprowadzonych na jej terenie.
Czytelniczka często zmienia miejsce zamieszkania.
– Czy zgodnie z nowymi zasadami będę musiała się zameldować w gminie, w której chciałabym wziąć udział w głosowaniu – pyta pani Janina.
Wyborcy zamieszkujący na obszarze gminy mogą się wpisać do rejestru wyborców bez zameldowania na pobyt stały. Muszą w tej sprawie złożyć w urzędzie gminy pisemny wniosek. We wniosku należy wskazać imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz numer PESEL. Ponadto dołącza się do niego również kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy oraz pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania w Polsce. Rejestr wyborców obejmuje osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania, i potwierdza prawo wybierania oraz prawo wybieralności danej osoby.
Wniosek o wpis do rejestru może również złożyć osoba, która nie jest nigdzie zameldowana, a przebywa na stałe na obszarze gminy, w której chce głosować. Decyzja o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców jest wydawana przez wójta. Termin na jej wydanie wynosi trzy dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli wójt wyda decyzję odmowną, musi ją doręczyć wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem. Przed wydaniem decyzji wójt sprawdza, czy osoba wnosząca wniosek o wpis do rejestru wyborców stale zamieszkuje na terenie danej gminy. Jeśli wnioskodawca zostanie wpisany do rejestru wyborców, zawiadamia się o tym urząd gminy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zameldowania wnioskodawcy na pobyt stały. Takie informacje przekazuje się w celu skreślenia danej osoby z rejestru wyborców w tej gminie. Prawo przewiduje bowiem możliwość ujęcia danej osoby tylko w jednym rejestrze.
Jeżeli zostanie wydana decyzja odmowna, wnioskodawca ma prawo wnieść skargę do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem wójta w terminie trzech dni od dnia doręczenia decyzji. Wójt przekazuje sądowi niezwłocznie skargę wraz z decyzją i aktami sprawy. W sytuacji gdy wójt uzna skargę za uzasadnioną, może ją zmienić albo uchylić swoją decyzję. Sąd ma trzy dni na rozpoznanie skargi. Odpis postanowienia sądu doręcza się osobie, która wniosła skargę, oraz wójtowi. Od postanowienia sądu nie przysługuje już żaden środek odwoławczy.
Przewidujący powyższe procedury kodeks wyborczy ma wejść w życie 1 sierpnia 2011 r.
ewelina.stepien@infor.pl
PODSTAWA PRAWNA
Art. 18 – 20 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112).