Każdy będzie miał zagwarantowany wgląd do danych dotyczących spraw publicznych. Informacje te trafią do Biuletynu Informacji Publicznej i centralnego repozytorium.
Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują kompleksowo kwestii dostępu do informacji publicznej, czyli dokumentów urzędowych, projektów ustaw lub majątku Skarbu Państwa. Senatorowie nie wprowadzili zmian do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej Wczoraj nad nowymi przepisami pracowała senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. Zgodnie z nowymi przepisami każdy będzie miał prawo do dostępu do informacji publicznej. Wszyscy będą mogli także takie informacje ponownie wykorzystywać (łączyć ją z innym danymi lub sprzedawać je). W nowelizacji znalazły się jednak pewne ograniczenia dotyczące informacji, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Po pierwsze nie będzie można tego robić z wiadomościami, które są niejawne. Po drugie informacji do ponownego wykorzystania nie będą musiały udostępniać archiwa państwowe, uczelnie, PAN lub instytucje kultury.
Informacje publiczne znajdą się w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto zgodnie z nowelą ma powstać specjalna baza zwana centralnym repozytorium. Tam trafią wiadomości, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju innowacyjności w naszym państwie. Informacje do takiej bazy będzie musiał przekazać ZUS, NFZ lub państwowe instytuty badawcze.
Uchwalonymi przepisami zajmie się teraz Senat podczas posiedzenia, które rozpocznie się 13 września.