W przepisach przewidziano sytuacje umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności karnej niezależnie od okresu, jaki upłynął od popełnienia przestępstwa. Czy zasada ta dotyczy też przestępstw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej?
Długość okresu przedawnienia zależy od tego, czy jest to zbrodnia, czyli przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata lub karą surowszą, czy występek, a więc czyn zagrożony karą powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności przekraczającej miesiąc.
Generalnie zbrodnie przedawniają się po 20 latach od ich popełnienia, za wyjątkiem zabójstwa, dla którego przedawnianie wynosi 30 lat. Okresy przedawnienia karalności dla występków wynoszą odpowiednio: 15 lat – dla zagrożonych karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat, 10 lat – gdy zagrożone są pozbawieniem wolności powyżej 3 lat oraz 5 lat – w przypadku pozostałych występków.
Okres przedawnienia przedłuża się o 5 lat (w przypadku występków zagrożonych karą do 3 lat pozbawienia wolności lub łagodniejszą) lub o 10 lat (w przypadku zbrodni i pozostałych występków), gdy w okresie biegu przedawnienia karalności zostanie wszczęte postępowanie przeciwko osobie. Wszczęcie więc postępowania w sprawie, bez stawiania zarzutów komukolwiek, nie prowadzi do przedłużenia okresu przedawnienia karalności przestępstwa. Przykładowo przestępstwo nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym, polegające na wyrządzeniu spółce znacznej szkody majątkowej w wyniku nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków jej zarządu, a zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat, przedawni się po 10 latach od jego popełnienia, a w przypadku postawienia członkom zarządu zarzutów w tym okresie po upływie 20 lat od popełnienia. Pewne najcięższe kategorie przestępstw nie ulegają przedawnieniu. Są to np. o zbrodnie przeciwko ludzkości i przestępstwa wojenne. Zasada ta nie obejmuje więc przestępstw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.