Nadzorowanie przez sędziego rodzinnego umieszczenia nieletniego w policyjnej izbie dziecka wywołuje wątpliwości co do jego bezstronności. Taki sędzia powinien zostać wyłączony od udziału w sprawie.
Do takich wniosków doszli sędziowie sądu apelacyjnego w Gdańsku, rozpoznając sprawę nieletniego chłopca umieszczonego w policyjnej izbie dziecka. Zdaniem nieletniego sędzia, który podjął decyzję o umieszczeniu go w izbie dziecka, nie powinien dalej orzekać w jego sprawie.

Oddalony wniosek

Policja powiadomiła telefonicznie sędziego sądu rejonowego o zatrzymaniu nieletniego. Następnie sędzia został delegowany do sądu okręgowego, aby orzekać w sprawie tego samego chłopca. Według nieletniego sędzia nie znał wszystkich aspektów sprawy co do popełnionego przez niego przestępstwa, a podjął decyzję o zastosowaniu wobec niego drastycznego środka zapobiegawczego.
Sąd okręgowy oddalił wniosek nieletniego. Sędziowie wskazali, że zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich zatrzymania nieletniego dokonuje policja. Ma ona obowiązek w ciągu 24 godzin od zatrzymania powiadomić właściwy sąd rejonowy. Powiadomienie sędziego o zatrzymaniu jest elementem nadzoru nad prawidłowością umieszczenia nieletniego w policyjnej izbie dziecka. Zdaniem sędziów telefoniczne powiadomienie nie jest podejmowaniem decyzji wobec nieletniego. Nie można zatem uznać, że zachodzą przesłanki wyłączające sędziego od udziału w sprawie.

Przesłanki wyłączenia

Sędzia nie podejmował wobec nieletniego żadnych czynności procesowych, nie znał stron sprawy, nie pozostawał z nimi w relacjach towarzyskich.
Chłopiec zaskarżył powyższe orzeczenie. Sprawę rozpoznał sąd apelacyjny w Gdańsku. Sędziowie stwierdzili, że sędzia powinien zostać wyłączony od rozpoznania sprawy. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd wyłącza sędziego albo na jego żądanie, albo na wniosek stron toczącej się sprawy. Warunkiem wyłączenia sędziego jest wątpliwość co do tego, że sędzia orzekając w danej sprawie będzie bezstronny. Nadzorowanie przez sędziego umieszczenia nieletniego w policyjnej izbie dziecka może wywołać wątpliwość co do bezstronności sędziego. Podjęcie takiej decyzji przez sędziego powoduje, że nie może on już orzekać w sprawie dotyczącej nieletniego, wobec którego zastosowano ten środek zapobiegawczy.
SYGN. AKT ACz 573/10