Nabywca kolekcjonerskiej broni palnej sprzed 1885 r. i replik tej broni nie będzie musiał zarejestrować jej na policji.
Jeszcze nie weszła w życie uchwalona w styczniu nowelizacja ustawy o broni i amunicji, a w Sejmie trwają już prace nad jej nowelizacją. Okazuje się, że wskutek pośpiechu przy tworzeniu nowych przepisów ustawodawca wprowadził obowiązek rejestrowania broni palnej rozdzielnego ładowania wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni. Takiego obowiązku nie mieli dotychczas kolekcjonerzy.
Zgodnie z nowymi przepisami zasadą będzie w dalszym ciągu obowiązek rejestracji broni w ciągu 5 dni od dnia jej nabycia. Obowiązek ten nie będzie dotyczył także broni zebranej w muzeach, przedsiębiorców handlujących bronią na podstawie koncesji, osób dysponujących bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia jej cech użytkowych, paralizatorów o średniej wartości prądu do 10 mA, ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego oraz broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.
Proponowana zmiana ustawy koryguje niezamierzony przez ustawodawcę efekt dokonanej 5 stycznia 2011 r. nowelizacji ustawy o broni i amunicji poprzez zachowanie stanu prawnego w zakresie zwolnień z obowiązku rejestracji broni sprzed nowelizacji.
Styczniowa nowela przede wszystkim doprecyzowała obowiązujące dotychczas procedury uzyskiwania pozwoleń na broń do obrony osobistej. Otrzymają je osoby, które udokumentują stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie dla swojego zdrowia, życia lub mienia. Wniosków do policji nie będą miały z kolei po co składać osoby stanowiące zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Legalnej broni nie otrzymają też skazani prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione np. w stanie nietrzeźwości. Nowością będzie także to, że pozwolenie na broń uzyskają także osoby, które przedstawią policji udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.
Nowelizacja została podpisana przez prezydenta 31 stycznia 2011 r. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od publikacji.
1885 r. do posiadania broni palnej z tego roku i nowszej trzeba zawsze uzyskać pozwolenie
Podstawa prawna
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.