Coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się fundusze inwestycyjne. Jak je założyć i jakie mogą przynieść korzyści?
Przedsiębiorcy dysponujący dużymi aktywami decydują się nie tylko na przystępowanie do funduszy, ale również na ich zakładanie. Zasady tworzenia i organizacji funduszy inwestycyjnych w Polsce określa ustawa z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych. Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie pieniędzy zebranych w drodze publicznego oraz niepublicznego proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych. W zamian za wniesione do funduszu akcje, udziały lub pieniądze inwestor otrzymuje certyfikaty funduszu o określonej wartości, zaś wniesione przez niego aktywa zaczynają być zarządzane przez profesjonalny podmiot – towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Podstawowym zadaniem funduszu jest pomnażanie aktywów. Sposób inwestowania – bardziej bądź mniej agresywny – zależy od przyjętych zasad polityki inwestycyjnej funduszu i celu inwestycyjnego, które zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o funduszach muszą być określone w statucie. Jasno określona polityka inwestycyjna pozwala inwestorowi dokonać odpowiedniego dla niego wyboru.
Fundusz inwestycyjny może być utworzony przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które jednocześnie zarządza nim i reprezentuje fundusz w stosunkach z osobami trzecimi. Utworzenie funduszu wymaga: nadania funduszowi inwestycyjnemu statutu przez towarzystwo, zawarcia przez towarzystwo umowy z depozytariuszem o prowadzenie rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego, wydania zezwolenia przez Komisję Nadzoru Finansowego, zebrania wpłat do funduszu w wysokości określonej w jego statucie, nie niższej jednak niż 4 mln zł, oraz wpisania funduszu inwestycyjnego do rejestru funduszy prowadzonego przez sąd okręgowy w Warszawie.
Przepisy przewidują możliwość utworzenia funduszu inwestycyjnego otwartego, specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego bądź funduszu inwestycyjnego zamkniętego.