Liczymy na to, że projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych zostanie przyjęty do września tego roku - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Jak zaznaczył, do proponowanych rozwiązań odnoszących się do oceniania sędziów zostaną wprowadzone modyfikacje.

Na wtorek zaplanowane jest w Sejmie wysłuchanie publiczne, dotyczące planowanych zmian w ustroju sądów. Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji odbyło się w połowie grudnia ubiegłego roku na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na wniosek środowisk sędziowskich zdecydowano wówczas o zorganizowaniu wysłuchania.

Planowane zmiany w ustawie dotyczącej ustroju sądów budzą wątpliwości części środowiska sędziowskiego. Z krytyką spotkał się m.in. pomysł wprowadzenia okresowej oceny pracy sędziów. Według pierwotnych zapisów projektu sędzia miał podczas wizytacji wydziału sądu otrzymywać następujące oceny swej pracy: pozytywną z wyróżnieniem, pozytywną, pozytywną z zastrzeżeniem bądź negatywną.

"System ma być ukierunkowany na rozwój sędziów, a nie na ich kontrolę"

Jak zaznaczył w piątek w rozmowie z dziennikarzami Kwiatkowski, do proponowanych rozwiązań odnoszących się do oceniania sędziów zostaną wprowadzone modyfikacje. Wyjaśnił, iż zamiast pierwotnie planowanego stopniowalnego systemu zostaną wprowadzone oceny opisowe, które będą dołączane do protokołu powizytacyjnego. Zgodnie z planami ministerstwa sędzia niezgadzający się z oceną będzie mógł złożyć swoje uwagi wraz z uzasadnieniem. Uwagi te zostaną dołączone do akt. Ocena pracy poszczególnych sędziów ma być dokonywana raz na cztery lata.

"System ma być ukierunkowany na rozwój sędziów, a nie na ich kontrolę" - zaznaczył minister.



Ponadto, aby uwolnić sędziów od obowiązków administracyjnych, resort chce powierzyć je dyrektorom sądów, którzy byliby powoływani z grona specjalistów od zarządzania instytucjami publicznymi, finansów publicznych i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa. Menedżer-zarządca sądu, według propozycji resortu, ma odpowiadać za kadrę niesędziowską i infrastrukturę sądów. Dzięki temu prezesi sądów mieliby skupić się wyłącznie na kierowaniu podstawową działalnością sądu, czyli orzecznictwem oraz pracą z sędziami, asystentami sędziów i referendarzami sądowymi.

Minister sprawiedliwości powiedział, że zgodnie z planami przepisy o dyrektorach sądów miałyby wejść w życie dopiero od początku 2013 r. Rok 2012 miałby być natomiast poświęcony na przygotowanie się sądów do tych zmian - dyrektorzy sądów mogliby obejmować swe obowiązki w niektórych sądach przed 2013 r. na zasadzie pilotażowej, byłyby to jednak decyzje dobrowolne.

Ministerstwo chce natomiast odstąpić od planów stworzenia przy Krajowej Radzie Sądownictwa komisji konkursowej, która miała sporządzać listę kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie. Przepisy dotyczące powoływania na urząd sędziego zawarte są już bowiem w innym, procedowanym w Sejmie od października ubiegłego roku, projekcie dotyczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

Część środowisk prawniczych krytycznie ocenia wiele rozwiązań z projektu

Część środowisk prawniczych krytycznie ocenia jednak wiele rozwiązań z projektu. "Sędziowie, a także prokuratorzy będą poprzez niejasny i dowolny system ocen narażeni na naciski naruszające ich niezawisłość i niezależność. Ograniczony zostanie wpływ sędziów na najważniejsze decyzje dotyczące działalności sądów, a zmienione uprawnienia prezesów utrudnią im dbanie o sprawne funkcjonowanie sądów, umożliwiając za to wywieranie niepożądanego wpływu na sędziów" - napisały w piątek w oświadczeniu przekazanym PAP organizacje sędziów, prokuratorów, asystentów i referendarzy.

Zdaniem autorów oświadczenia podpisanego m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP oraz pięć innych organizacji "niezbędne jest natychmiastowe podjęcie prac zmierzających do uchwalenia nowej ustawy o ustroju sądów, obejmującej całe polskie sądownictwo".

Wysłuchanie publiczne w sprawie projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych jest zaplanowane 11 stycznia na godz. 12.