Przedstawienie przez ofiarę wypadku postanowienia prokuratora, z którego wynikałoby, że posiada ona status pokrzywdzonego, powinno zobowiązywać ubezpieczyciela do wypłaty zryczałtowanej zaliczki na poczet przyszłego odszkodowania.
Zmiany proponowane przez resort sprawiedliwości tylko pozornie skrócą drogę do uzyskania świadczeń przez osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych i dodatkowo niepotrzebnie obciążą sądy – twierdzi Krajowa Rada Sądownictwa.
KRS negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który zakłada wprowadzenie do procedury karnej nowej instytucji – zabezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, które jest autorem zmian, dzięki nowelizacji pieniądze wypłacane z ubezpieczenia OC osoby, która jest sprawcą katastrofy lub wypadku komunikacyjnego, będą szybciej trafiać do poszkodowanych. Zgodnie z resortowymi propozycjami sąd będzie mógł, na wniosek prokuratora, pokrzywdzonego lub osoby mu najbliższej, wydać postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Takie prawo będzie miał także na etapie postępowania przygotowawczego prokurator. Postanowienie zostanie wydane tylko wtedy, gdy zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że określona osoba popełniła przestępstwo.
Jednak zdaniem członków KRS to rozwiązanie nie poprawi sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem katastrofy komunikacyjnej i wypadku komunikacyjnego. Jak bowiem rada wskazuje w swojej uchwale, proponowane zmiany zakładają prowadzenie postępowania dowodowego zmierzającego do ustalenia warunków przyznawania świadczeń i jego wysokości.
Tymczasem zdaniem rady o wiele prostszym i skuteczniejszym rozwiązaniem byłoby nałożenie na ubezpieczyciela obowiązku wypłacenia zryczałtowanej zaliczki na poczet przyszłego odszkodowania. Ubezpieczyciel powinien mieć taki obowiązek po przedstawieniu przez poszkodowanego postanowienia prokuratora o wszczęciu dochodzenia bądź śledztwa, z którego wynikałoby, że osoba ubiegająca się o świadczenie ma status pokrzywdzonego w sprawie lub jest dla poszkodowanego osobą najbliższą.
Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego został już skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.