Już w niedzielę 6 września skierujemy się do lokali wyborczych, by ustosunkować się do trzech pytań skierowanych do narodu przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głos w referendum oddać będzie można w godzinach od 6:00 do 22:00. Jeśli chcemy głosować poza miejscem zameldowania a nie dopisaliśmy się do rejestru wyborców w wybranej gminie, jeszcze tylko dzisiaj możemy odebrać z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania.

Kto może głosować w referendum?

Podobnie jak w wyborach prawo udziału w referendum przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat. Prawa do głosowania pozbawione są wyłącznie osoby:

- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym;
- pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Pytania

Obywatele, którzy zdecydują się wziąć udział w referendum trzeciego września będą odpowiadać na trzy pytania. Na każde z nich należy udzielić odpowiedzi TAK lub NIE.

PYTANIE NR 1

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?.

PYTANIE NR 2

Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

PYTANIE NR 3

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Chcąc oddać ważny głos w referendum, konieczne jest postawienie znaku „X” – dwóch przecinających się linii w obrębie kratki pod pytaniem w miejscu odpowiedzi pozytywnej TAK lub negatywnej NIE. Głos będzie nieważny, jeśli na karcie do głosowania postawiono znak „X” przy obu kartkach dotyczących jednego pytania lub, gdy nie postawiono go w ogóle. Ważne jest, by znak „X” postawić dokładnie w przeznaczonej do tego celu kratce – wszelkie inne oznaczenia lub dopisane pytania nie mają wpływu na ważność oddanych głosów.

Lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 6:00 do 22:00

Cisza wyborcza

Jak informuje, Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że „cisza referendalna” rozpoczyna się w piątek 4 września 2015 r. o godz. 24.00 i będzie trwała do zakończenia głosowania. W tym okresie niedopuszczalne jest:

1) informowanie o frekwencji w trakcie głosowania;
2) zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu;
3) informowanie o genezie referendum, w tym dyskusja nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi; należy podkreślić, że stosownie do art. 58 ustawy o referendum ogólnokrajowym kampanią referendalną nie jest jedynie przekazywanie przez organy władzy państwowej, w tym przez organ zarządzający referendum, informacji mających na celu przedstawianie i wyjaśnianie treści pytań lub zaproponowanych wariantów rozwiązań oraz udzielanie odpowiedzi na pytania obywateli dotyczące referendum;
4) komentowanie oraz wydawanie ocen dotyczących liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, gdyż może to zostać uznane za zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum;
5) prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum.



W okresie tzw. ciszy referendalnej dopuszczalne jest natomiast:

1) informowanie o liczbie osób, która musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne;
2) informowanie o przebiegu głosowania, w tym o przypadkach naruszenia tzw. ciszy referendalnej;
3) informowanie o treści pytań referendalnych (bez dodatkowego komentarza);
4) prezentowanie zdjęć lokali referendalnych (bez dodatkowego komentarza);
5) prezentowanie osób biorących udział w głosowaniu, w tym osób bezpośrednio zaangażowanych w kampanię referendalną (bez dodatkowego komentarza).



Państwowa Komisja Wyborcza zaznacza, że emitowanie w trakcie ciszy referendalnej rozmów z ekspertami i publicystami o idei referendum lub dyskusji o jednomandatowych okręgach wyborczych, może być uznane za naruszenie tzw. ciszy referendalnej.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

1 września minął termin na dopisanie się do listy wyborczych poza swoim miejscem zamieszkania. Do 4 września z urzędu właściwemu naszemu miejscu zameldowania możemy natomiast odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania, które następnie przedstawimy w dowolnej komisji wyborczej, w celu oddania ważnego głosu w referendum.