Rozwój miejscowości, w której żyję, zależy w znacznym stopniu od gminy. Tak uważa trzech na pięciu Polaków badanych przez CBOS. Mniej niż połowa respondentów dostrzega dużą rolę samorządu powiatowego. O tym, że to od władz województwa zależy rozwój polskich miejscowości, jest przekonana nieco ponad jedna trzecia badanych.

Eksperci badali też stosunek respondentów do Unii Europejskiej. Na pytanie, czy ma ona wpływ na rozwój polskich miejscowości, dwóch na pięciu Polaków odpowiedziało twierdząco. Zdaniem ponad 30 procent ankietowanych, rozkwit miejscowości zależy od władz centralnych. Niemal tyle samo jest przeciwnego zdania. Przeważająca część badanych - bo aż 75 procent - duży wpływ na sytuację w gminie przypisuje jej organom - wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi.

CBOS zajął się również trwającą dyskusją nad dysfunkcjami samorządu terytorialnego i sposobami ich wyeliminowania. Jednym z pomysłów jest ograniczenie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta do ośmiu lat bez przerwy. Prawie 60 procent badanych ocenia tę propozycję pozytywnie. Niemal trzech na pięciu Polaków sprzeciwia się natomiast odebraniu prawa do pełnienia tych funkcji dłużej niż przez dwie kadencje.
Więcej informacji na www.cbos.pl.