Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) i Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisały w sobotę umowę notarialną, na mocy której do spółki restrukturyzacyjnej trafił należący do JSW tzw. ruch Jas-Mos. To już ósma kopalnia, która od stycznia 2015 r. znalazła się w SRK.

Jas-Mos to tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Do SRK trafia wraz z grupą ok. 1,6 tys. pracowników. W środę na nieodpłatne przekazanie Jas-Mosu zgodzili się akcjonariusze JSW, wśród których dominujący jest Skarb Państwa (reprezentowany przez ministra energii). W czwartek podobną decyzję podjęło walne zgromadzenie wspólników SRK - podmiotu należącego do Skarbu Państwa (także nadzorowanego przez resort energii).

Jas-Mos to kolejna kopalnia, która trafia do SRK na gruncie kolejnych nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Umożliwiają one sfinansowanie działań wobec przejętych przez SRK kopalń (w tym świadczeń dla ich pracowników) z budżetu państwa.

Najpierw, na podstawie noweli z 22 stycznia 2015 r. trafiły tam zakłady przynoszące największe straty ówczesnej Kompanii Węglowej: Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum i Makoszowy (to jedyna kopalnia, która w ramach SRK nadal wydobywa węgiel; w przetargu na jej zakup wpłynęła ostatnio jedna oferta).

Krótko później do spółki restrukturyzacyjnej trafiły wybrane zakłady Katowickiego Holdingu Węglowego: znaczna część dawnej kopalni Mysłowice oraz tzw. ruch Boże Dary kopalni Murcki-Staszic. W podobnym czasie SRK przejęła będącą wcześniej częścią KHW kopalnię Kazimierz-Juliusz.

Ustawę Sejm ponownie znowelizował 22 grudnia ub. roku przedłużając możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie do 1 stycznia 2019 r. Dotąd, na podstawie tej noweli, do SRK trafiła tylko kopalnia Anna w Pszowie (KW) – wiosną br.

Według wcześniejszych informacji w I kw. 2017 r. miałby tam też trafić nieprodukcyjny majątek należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG od maja br. przejęła majątek produkcyjny Kompanii Węglowej) kopalni Pokój. Od 1 lipca Pokój, wraz z sąsiednimi zakładami, jest częścią tzw. kopalni zespolonej pod nazwą Ruda. Według piątkowej informacji SRK rozmowy w tej sprawie z PGG są zaawansowane; harmonogram i szczegóły techniczne mają zostać przedstawione po zakończeniu negocjacji.

Katowicki Holding Węglowy - jak informowano wiosną - chce przekazać do SRK szyb Poniatowski. Związkowcy z tej spółki wyrażali wcześniej obawy, że do spółki restrukturyzacyjnej trafi też Śląsk, czyli rudzka część kopalni Wujek; holding zaprzeczał jednak, by zapadły takie decyzje.

JSW zapowiadała przekazanie do SRK dużej część majątku kopalni Jas-Mos, co teraz nastąpiło. Do spółki restrukturyzacyjnej trafiła wydzielona z kopalni zespolonej, tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa. Możliwy jeszcze do wydobycia węgiel ze złoża Jas-Mosu będzie wyeksploatowany przy wykorzystaniu infrastruktury kopalni Zofiówka, która wraz z sąsiednią kopalnią Borynia od kilku lat działają z Jas-Mosem pod jednym szyldem.

Infrastruktura ruchu Jas-Mos to pierwszy majątek JSW, jaki trafił do spółki restrukturyzacyjnej. W dalszej kolejności, w przyszłym roku, do SRK ma trafić także nierentowna kopalnia Krupiński w Suszcu. Według wcześniejszych informacji zarządu JSW, tylko w pierwszym roku po przekazaniu obu kopalń do SRK jastrzębska spółka zaoszczędzi ok. 436 mln zł. Na terenie kopalni Krupiński miałoby powstać centrum logistyczne dla grupy JSW.

Zgodnie z zapewnieniami zarządu JSW i przedstawicieli Ministerstwa Energii, w związku z przekazywaniem kopalń do SRK nikt nie straci pracy. Do spółki restrukturyzacyjnej, wraz z majątkiem kopalń Jas-Mos i Krupiński, miałoby dobrowolnie przejść w sumie ok. 2,5 tys. pracowników, którzy skorzystają z finansowanych przez budżet państwa osłon socjalnych – urlopów górniczych i jednorazowych odpraw.

Według danych z połowy lipca br. wraz z majątkiem kopalń do SRK przeszło do tego czasu blisko 8 tys. pracowników, z których ponad 4,4 tys. skorzystało z osłon socjalnych - urlopów górniczych i odpraw.

21 września br. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, pytany podczas debaty w Senacie o zakłady, które trafią do SRK, wymienił kopalnie Krupiński i Jas-Mos w JSW, wydzielony majątek kopalni Pokój (część kopalni Ruda) oraz część kopalni Rydułtowy (należy do kopalni ROW) w PGG, a także część kopalni Wieczorek i - prawdopodobnie - rudzką część kopalni Wujek (tzw. ruch Śląsk - trwają rozmowy na jego temat ze stroną społeczną) w KHW. Należąca do PGG kopalnia Sośnica ma trafić do SRK, jeżeli nie uda jej się uzyskać rentowności do początków przyszłego roku. Katowicka kopalnia Wujek miałaby w przyszłości stać się kopalnią szkoleniową. (PAP)