Pielgrzymi, którzy przed Światowymi Dniami Młodzieży przyjechali na Dni w Diecezji do Białegostoku, w środę rejestrują się i odbierają pakiety pielgrzyma. W sumie do miasta ma przyjechać blisko 800 młodych ludzi z całego świata.

Przyjęcie pielgrzymów, a także ich pobyt organizuje Centrum ŚDM Betania w Archidiecezji Białostockiej we współpracy z miastem Białystok. W sumie do Białegostoku ma przyjechać blisko 800 pielgrzymów z 18 krajów świata m.in. Szwajcarii, Włoch, Rwandy, Sri Lanki i Argentyny.

Od środy rano trwa rejestracja pielgrzymów na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Jak powiedziała PAP rzeczniczka "Betanii" Izabela Średzińska, rejestracja zakończy się po północy, bo wtedy mają przybyć ostatnie grupy.

Na stadionie wydzielone stoiska z napisami poszczególnych państw, ale też z językami, jakimi posługują się wolontariusze. Przybyli pielgrzymi dostają tzw. pakiety pielgrzyma, w których znajduje się m.in. specjalna mapa Białegostoku z zaznaczonymi zabytkami i atrakcjami, przewodnik po regionie, ale też rozkład autobusów. Pielgrzymi otrzymują też identyfikatory, dzięki którym mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej oraz korzystać z oferty placówek kulturalnych w mieście.

Do godzin popołudniowych zarejestrowały się grupy m.in. z Szwajcarii, Gabonu, Kuby, Rosji, Argentyny oraz Zambii.

Z Zambii przyjechała grupa blisko 50 osób. Przyjechali z salezjaninem ks. Andrzejem Reutem, który pracuje z młodzieżą w Zambii. Powiedział PAP, że na przyjazd na ŚDM przygotowywali się od roku. Mówił, że z jednej strony były to przygotowania duchowe, z drugiej trzeba było zorganizować środki na przyjazd do Polski. Dodał, że młodzież organizowała tam różne zbiórki na swój przyjazd, część z nich zaoszczędziła.

W Białymstoku są od poniedziałku, odwiedzili już m.in. Salezjański Dom Młodzieżowy w Różanymstoku. Jak powiedziała PAP Siziwe z Zambii, przyjechała tutaj, żeby doświadczyć zmiany w życiu i poczuć jeszcze mocniej swoją wiarę. Dodała, że miasto jest bardzo inspirujące i jest otwarta na różne zdarzenia, które tu na nią czekają.

Jednym z głównych wydarzeń podczas pobytu pielgrzymów w mieście będzie procesja z archikatedry do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Jest bezpośrednio związane z życiem błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika świętej Faustyny Kowalskiej. Oboje byli orędownikami i głosicielami kultu Miłosierdzia Bożego. Doczesne szczątki ks. Sopoćki spoczywają w tym białostockim sanktuarium, stąd rozsyłane są relikwie na cały świat. Bł. ks. Sopoćko został w tym roku patronem Białegostoku.

W czwartek wieczorem odbędzie się tam przekazanie "Iskry Miłosierdzia". Każdy pielgrzym będzie mógł zabrać to światełko ze sobą w specjalnym lampionie zrobionym na tę okazję.

Wśród innych wydarzeń religijnych, w których wezmą udział pielgrzymi będzie m.in. wizyta w Sokółce - miejscu Cudu Eucharystycznego. Natomiast w sanktuarium w Świętej Wodzie koło Wasilkowa pod Białymstokiem wezmą udział w modlitwie przy krzyżu wykonanym specjalnie z okazji ŚDM.

Ważnym dniem będzie niedziela kiedy pielgrzymi spotkają się z mieszkańcami na placu przy katedrze. Będzie to okazja do integracji, pielgrzymi różnych narodowości zaprezentują wtedy swoje kultury - nauczą pozostałych swoich piosenek czy tańców.

Pielgrzymi wraz z wolontariuszami na ŚDM do Krakowa wyjadą w poniedziałek (25 lipca) specjalnym pociągiem. (PAP)