Tylko uczelnie, instytuty Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego są uprawnione do prowadzenia studiów podyplomowych – ostrzega Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.). – Inne podmioty nie mają prawa do prowadzenia studiów podyplomowych, nie mają także podstaw prawnych do wydania świadectwa ukończenia takiego kształcenia – wskazuje resort nauki.

Ponadto ministerstwo zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem na studia podyplomowe mogą być przyjmowani jedynie kandydaci mający dyplom ukończenia studiów wyższych co najmniej pierwszego stopnia (licencjackie lub inżynierskie). Nie mogą być na nie natomiast rekrutowane osoby, które np. kształciły się tylko w szkole policealnej. Z ustawy wynika rónież, że studia podyplomowe trwają nie krócej niż dwa semestry, a program kształcenia powinien umożliwiać uzyskanie przez słuchacza co najmniej 30 punktów ECTS. Ponadto uczelnia jest obowiązana do określenia efektów kształcenia (czyli jakie umiejętności, kompetencje i wiedzę zdobędzie ich absolwent) oraz sposobu ich weryfikowania i dokumentowania.
Dyplomy wydane przez nieuprawnione placówki są nieważne. Dlatego jeszcze przed podjęciem studiów podyplomowych warto sprawdzić, czy dany podmiot ma prawo je prowadzić. Osoby, które ukończyły studia podyplomowe w szkole niespełniającej ustawowych wymogów, mogą wytoczyć jej sprawę i zażądać zwrotu czesnego.