Saul Perlmutter - tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - jest amerykańskim astrofizykiem pochodzenia żydowskiego. Obecnie kieruje projektem, którego głównym celem jest poszukiwanie wybuchających odległych gwiazd supernowych.

Urodził się w 1959 r. i studiował na Harvard University, który ukończył w 1981 r. Pięć lat później otrzymał tytuł doktora na University of California w Berkeley.

"Moim głównym zainteresowaniem naukowym jest badanie tego z czego zbudowany jest Wszechświat i jak funkcjonuje" - napisał na swej stronie internetowej.

Rozszerzanie się Wszechświata, spowodowane jest nieznaną siłą

Gdy rozpoczynał badania, oczekiwał spowolnienia jego rozszerzania się. Nieoczekiwany efekt, jakim okazało się przyspieszone rozszerzanie się Wszechświata, spowodowane jest nieznaną siłą, nazwaną ciemną energią.

Przyznaje, że to kolejna do zbadania tajemnica Wszechświata, ale jest przekonany, że na wiele nowych pytań astrofizycy będą w stanie odpowiedzieć w najbliższych latach. Nie wiadomo jeszcze, jaką metodą uda się tego dokonać, być może taką jakiej jeszcze nikt jeszcze nie stosuje, ale - jak mówi - "to jest jeszcze bardziej ekscytujące".

Perlmutter jest członkiem National Academy of Sciences i American Academy of Arts and Sciences, a od 2003 r. również American Association for the Advancement of Science. Jest też laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2002 r. otrzymał nagrodę E. O. Lawrence Award in Physics. Rok później przyznano mu tytuł kalifornijskiego naukowca roku (California Scientist of the Year Award), a w 2005 r. wyróżniono go dwoma nagrodami: John Scott Award i Padua Prize. W 2006 r. otrzymał nagrodę Shaw Prize oraz Antonio Feltrinelli International Prize.

Przed czterema laty zdobył wartą 500 tys. dolarów nagrodę Gruber Cosmology Prize, którą podzielił wraz z tegorocznym noblistą Brianem P. Schmidtem z Australian National University (również za odkrycie przyspieszonego rozszerzania się Wszechświata na podstawie obserwacji odległych supernowych). W 2011 r. wspólnie z trzecim tegorocznym noblistą w dziedzinie fizyki, Adamem G. Riessem, otrzymał medal Alberta Einsteina.