Najwcześniej w piątek wieczorem znane będą wyniki badań próbek wody, pobranych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach po całonocnym czyszczeniu zanieczyszczonej bakteriami szpitalnej sieci. W związku z problemami z wodą placówka wstrzymała planowe przyjęcia i zabiegi.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) to największy szpital dziecięcy w woj. śląskim i jeden z największych w Polsce. W czwartek po południu do odwołania wstrzymano tam planowe przyjęcia pacjentów, odwołano zaplanowane zabiegi i wprowadzono zakaz odwiedzin na oddziałach. Decyzję podjęto po tym, gdy cykliczne badania jakości wody wykazały jej zanieczyszczenie bakteriami.

W piątek przed południem wciąż nie było wiadomo, kiedy szpital powróci do normalnej pracy. Zależy to od wyników najnowszych badań bakteriologicznych wody.

"We współpracy ze spółką Katowickie Wodociągi nastąpiło m.in. płukanie instalacji wodnej maksymalną dopuszczalną dawką chloru. Przełączyliśmy także wewnętrzną instalację szpitala do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej, z pominięciem naszych zbiorników rezerwowych. Po tych działaniach dziś rano pobrano kolejne próbki wody do badania. Jednak na wyniki musimy poczekać kilkanaście godzin" - powiedział w piątek PAP rzecznik szpitala Wojciech Gumułka.

Zapewnił, że u pacjentów, opiekunów i personelu nie stwierdzono żadnych objawów chorobowych, mogących być skutkiem problemów z wodą. Przedstawiciele szpitala zapewniają, że mają odpowiednią ilość wody butelkowanej do picia oraz do mycia; dotychczas dostarczono kilka tysięcy butelek. M.in. darmową wodę zaoferował placówce jeden z jej producentów. Zabezpieczono też odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych. Pacjenci i lekarze nie mogą korzystać z wody z kranu.

Działające w szpitalu specjalistyczne przychodnie pracują w piątek normalnie. Do domów wypisano natomiast pacjentów niewymagających hospitalizacji, do odwołania wstrzymano zaplanowane przyjęcia i zabiegi oraz odwiedziny chorych na oddziałach.

Bieżące informacje w tej sprawie szpital będzie przekazywał na swojej stronie internetowej www.gczd.katowice.pl.

Przyczyny zanieczyszczenia wody nie są na razie znane. Nieoficjalnie przedstawiciele szpitala wskazują na możliwość pojawienia się bakterii - prawdopodobnie z grupy coli - np. w zbiornikach rezerwowych szpitala - będzie to sprawdzane.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają tu 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa osiem klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rocznie, zatrudniająca ponad tysiąc pracowników, placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest też kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultra rzadkich u dzieci. (PAP)

mab/ pz/