Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wziął w czwartek udział w uroczystościach 1028. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, podczas których zaapelował o zjednoczenie podzielonych Kościołów prawosławnych w jego kraju.

Poroszenko wyraził nadzieję, że ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej przychylnie odniesie się do próśb o nadanie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej autokefalii.

„Jest to jedyny człowiek, który może pomóc prawosławnym Ukraińcom w zjednoczeniu i uregulowaniu kanonicznego statusu ukraińskiej Cerkwi w strukturze światowego prawosławia” – oświadczył.

Prezydent poinformował, że Święty Synod Patriarchatu Konstantynopolitańskiego powołał komisję, która rozpatrzy apel ukraińskiego parlamentu o nadanie autokefalii. „Jestem przekonany, że dzięki udziałowi Jego Świątobliwości (Bartłomieja) w rozwiązaniu tej ważnej kwestii między ukraińską Cerkwią i Konstantynopolem powstaną unikalne relacje, które pozwolą na pokonanie wielu negatywnych tendencji we współczesnym prawosławiu” – podkreślił.

Poroszenko uczestniczył w uroczystościach rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, zorganizowanych przez nieuznawaną za kanoniczną Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Kijowskiego. W swoim przemówieniu odniósł się m.in. do konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

„To, co dzieje się obecnie na wschodzie Ukrainy, jest inwazją” obcych sił – powiedział.

Parlament Ukrainy zwrócił się do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola z apelem o nadanie autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej w czerwcu. Posłowie oświadczyli, że w związku z konfliktem z Rosją ukraińscy prawosławni odrzucają zwierzchnictwo religijne Moskwy.

Deputowani ocenili wówczas, że tylko status autokefalii może zakończyć podziały, istniejące między Kościołami prawosławnymi na Ukrainie. Poprosili jednocześnie patriarchę Bartłomieja, by na rzecz wzmocnienia prawosławia na Ukrainie "uznał za nieważny akt z 1686 roku jako dokument, przyjęty z naruszeniem świętych kanonów Kościoła prawosławnego".

Aktem z 1686 roku prawosławna metropolia w Kijowie została podporządkowana Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Największa pod względem liczby parafii posiada Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego, zwierzchnictwa Moskwy nie uznaje zaś Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Obie jednak nie są uznawane przez Kościoły prawosławne w świecie za kanoniczne.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)