Ósma edycja konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku zakończona. O siedem statuetek rywalizowało 26 finalistek wyłonionych przez firmę doradczą PwC.
W kategorii Sukces w Korporacji nagrodzona została Iwona Georgijew, partner w firmie Deloitte. Nie tylko za sukces, który odniosła, ale i za aktywne wspieranie innych kobiet w realizacji ambitnych celów. Zwyciężczynią kategorii Moja Firma (przychody powyżej 4 mln zł) została Izabella Wałkowska, prezes zarządu firmy Plastwil, która nie tylko zrestrukturyzowała z sukcesem spółkę, ale też zdywersyfikowała produkcję, podwoiła park maszynowy, co przyczyniło się do potrojenia obrotu i zwiększenia rentowności. Z kolei najlepsze w kategorii Moja Firma (przychody poniżej 4 mln zł) okazały się Julia Sielicka-Jastrzębska oraz Zuzanna Sielicka-Kalczyńska – twórczynie szumiącego misia Whisbear. W ciągu dwóch lat udało im się zbudować od podstaw jedną z najważniejszych polskich marek w branży dziecięcej.
Nagrody przyznano jeszcze w czterech innych kategoriach. Statuetka Kobieta w Nowych Technologiach trafiła w ręce Patrycji Wizińskiej-Sochy i Anny Skotny, założycielek firmy Nestmedic. Wprowadziły one na polski rynek pregnabit, czyli pierwsze na świecie kompleksowe rozwiązanie telemedyczne do badania i kontroli dobrostanu płodu – badania KTG. Laureatką w Start-up Roku została Urszula Herman, założycielka start-upu Pelvifly, twórczyni rozwiązania, które zrewolucjonizowało branżę telemedyczną. Mowa o aplikacji, która pozwala na rehabilitację oraz trening dna miednicy u kobiet. Nagrodę w kategorii Pomysł na Start odebrała natomiast Natalia Świrska. Pod jej kierunkiem stworzono personalnego asystenta napędzanego sztuczną inteligencją. Zwyciężczynią w ostatniej kategorii Działalność Społeczna okazała się Marianna Sitek-Wróblewska, prezes Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, działająca na rzecz młodego pokolenia.
W konkursie jak co roku przyznano też nagrody specjalne za wybitne osiągnięcia. – W tym roku szukaliśmy przykładów integracji nauki z biznesem. Ten obszar polskiej gospodarki jest bowiem kluczowy dla jej stabilnego rozwoju. Nagrodę otrzymała prof. dr hab. inż. Jadwiga Sójka-Ledakowicz, dyrektor Instytutu Włókiennictwa w Łodzi, za zarządzanie jednostką naukową jak przedsiębiorstwem, które może przemienić tradycyjny przemysł włókienniczy w innowacyjną gałąź gospodarki – mówi Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku.
Poza tym nagrodę specjalną wręczono Ewie Błaszczyk, współzałożycielce Fundacji Akogo?. Kapituła uznała, iż jej niebywałe osiągnięcia w sferze społecznej wykraczają poza kryteria określone w regulaminie konkursu.
Podczas imprezy przyznano też nagrodę publiczności. Laureatkę wyłonili internauci. Najwięcej głosów zdobyła Natalia Bogdan, założycielka i prezes zarządu wywodzącej się z Trójmiasta ogólnopolskiej agencji rekrutacyjnej Jobhouse o międzynarodowym zasięgu.