Na scenie regionalnej w Radomsku odbędzie się w sobotę prapremiera spektaklu "BANG BANG" przygotowanego przez łódzki Teatr im. Jaracza. Po raz pierwszy wydarzenie tej rangi zaplanowano poza macierzystą sceną w Łodzi.

Teatr im. Stefana Jaracza, oprócz siedziby w Łodzi, posiada cztery sceny regionalne: w Radomsku, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu. Jak wyjaśniła PAP Anna Zgoda z działu promocji Teatru, wystawianie na ich deskach premierowych spektakli to pomysł dyrektora artystycznego "Jaracza" Sebastiana Majewskiego, który w ten sposób ma zamiar podkreślić znaczenie tych ośrodków na kulturalnej mapie regionu łódzkiego.

Zdaniem Majewskiego, który objął stanowisko dyrektora w ubiegłym roku, sceny regionalne powinny być włączane w naturalny rytm teatralnego życia macierzystego Teatru – a ten wyznaczany jest premierami. Dlatego widzowie z Radomska obejrzą "BANG BANG" tydzień wcześniej niż publiczność z Łodzi, która na premierę została zaproszona na 4 czerwca.

Autorem dramatu inspirowanego filmem Ridleya Scotta "Thelma i Louise" jest Tomasz Jękot. Musicalowa opowieść z piosenkami Daniela Pigońskiego została wyreżyserowana przez debiutującą w roli reżysera Dominikę Knapik.

W spektaklu wystąpią: Iwona Karlicka, Milena Lisiecka, Izabela Noszczyk, Marcin Korcz, Mariusz Siudziński i Krzysztof Wach. Podobnie jak bohaterki oscarowego filmu, pojawiające się na scenie kobiety decydują się wyruszyć w podróż, jednak z każdym przebytym kilometrem zapadają się coraz bardziej w beznadziejną rzeczywistość. Jedyną możliwością ucieczki jest gniew, który - jak zapowiadają realizatorzy przedstawienia - nieuchronnie prowadzi do tytułowego "BANG BANG".

W ramach zainicjowanego kilka lat temu projektu "Utworzenie Europejskich Scen Teatru im. Stefana Jaracza w woj. łódzkim" zmodernizowano i zakupiono nowoczesne wyposażenie dla pięciu scen: Teatru im. Jaracza w Łodzi, Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim oraz Miejskich Domów Kultury w Skierniewicach, Radomsku i Sieradzu. Wartość projektu to ponad 33 mln zł.

Po fazie inwestycyjnej rozpoczęła się zaplanowana na 10 lat współpraca kulturalna między Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi i jej czterema scenami regionalnymi. Lider projektu zobowiązał się do wystawiania w partnerskich ośrodkach od 48 do 70 przedstawień rocznie; co roku liczba spektakli wzrasta. Ofertę wzbogacają wystawy, spektakle plenerowe, spotkania z twórcami i edukacja teatralna realizowana wspólnie z placówkami oświaty. (PAP)