Sąd wydał decyzję o aresztowaniu Ryszarda F., ps. Fryzjer, głównego oskarżonego w procesie dotyczącym korupcji w piłce nożnej. Mężczyzna uchyla się od badań lekarskich, które miały zdecydować, czy może uczestniczyć w procesie - poinformował PAP wrocławski sąd.

Jak poinformował PAP rzecznik wrocławskiego sądu okręgowego Marek Poteralski, "decyzją sądu mężczyzna zostanie tymczasowo aresztowany na miesiąc. Był wielokrotnie wzywany na badanie przez biegłych, którzy mieli ustalić, czy może uczestniczyć w procesie. Na ostatnie z wyznaczonych terminów - 28 lipca - nie stawił się. Ustalono również, że nie przebywa w miejscu zamieszkania".

Policja otrzymała już nakaz zatrzymania "Fryzjera" i osadzenia go w areszcie. Mężczyzna jest obecnie poszukiwany. "Sąd ma nadzieję, że po zatrzymaniu uda się biegłym wystawić opinię na temat jego stanu zdrowia" - powiedział rzecznik.

Proces, w którym ma uczestniczyć "Fryzjer", nie może rozpocząć się od ponad pół roku, ponieważ nie ma opinii lekarskiej na temat zdrowia Ryszarda F.

Na ławie oskarżonych w sumie ma zasiąść 38 osób. Oprócz Ryszarda F., m.in. b. trener reprezentacji Polski Janusz W., b. działacze PZPN Wit Ż. i Henryk K., a także piłkarze, m.in. b. piłkarz Lecha Poznań Piotr R., działacze piłkarscy, sędziowie m.in. sędzia międzynarodowy Grzegorz G. i obserwatorzy PZPN.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r.

W sumie akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje 114 osób, z których aż 48 zdecydowało dobrowolnie poddać się karze. Proces pozostałych podzielony został na dwie części.

Według prokuratury "Fryzjer" założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za "ustawianie" wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ok. 600 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W. oraz byłemu reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. byłemu przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która "ustawiała" wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia b. prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do trzech lat więzienia