1 czerwca przypada 100 rocznica urodzin księdza Jana Twardowskiego. Z tej okazji w kraju i za granicą zaplanowano wiele wydarzeń artystycznych i popularnonaukowych dla upamiętnienia tego wybitnego księdza i poety.

Rocznicowe spotkania odbędą się m.in. w Warszawie, Wilnie, Montrealu i Tokio.

Główne uroczystości rozpoczną się 31 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Jednak już dziś na terenie Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego o twórczości duchownego rozmawiali znawcy literatury, znajomi księdza Jana i jego czytelnicy. "Ksiądz Twardowski inspiruje wciąż nowe pokolenia"- mówi IAR profesor Andrzej Sulikowski polonista z Uniwersytetu Szczecińskiego i przyjaciel duchownego. Jego zdaniem, fenomen księdza Twardowskiego polega na tym, że o rzeczach najważniejszych mówił prostym językiem. "Pokazywał, że nie jesteśmy w stanie w pełni poznać świata. Powinniśmy też mieć tą perspektywę, że świat popędzi, a my kiedyś zostaniemy nieco z boku nie nadążając- to także jego lekcja"- dodaje profesor Andrzej Sulikowski.

Konferencja na Uniwersytecie Warszawskim była zatytułowana "Ks. Jan Twardowski - przyjaciel Boga, człowieka i natury”. W programie oprócz dyskusji i referatów na temat twórczości poety znalazły się także recytacje wierszy księdza.

31. maja na Zamku Warszawskim w Warszawie odbędzie się koncert "Przebudzenie". W ten sposób oficjalnie zostanie rozpoczęty jubileusz księdza Jana Twardowskiego. Nad całością czuwa specjalny komitet obchodów. Na jego czele stoi kardynał Kazimierz Nycz, są w nim też m.in. Anna Dymna, Julia Hartwig, Maja Komorowska, Jan Turnau i Andrzej Wajda.
Inicjatorom uroczystości rocznicowych zależy, aby teraz, po śmierci księdza Jana Twardowskiego refleksję nad jego twórczością, życiem duchowym i artystycznym przenieść w czasy współczesne.


Patronem wydarzeń rocznicowych jest Polskie Radio.

Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Został magistrem polonistyki, walczył w Powstaniu Warszawskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1948 roku. Pierwszy tomik wierszy wydał w 1937 roku. Nosi on tytuł "Powrót Andersena" i był wydany w 30 egzemplarzach. Za właściwy debiutu uważa się tomik "Znaki ufności". Przygotowany w 1970 roku. W tym zaczął być sławny. Fragmenty jego wierszy weszły do języka potocznego, między innymi: "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”. Jest jednym z popularniejszych polskich poetów XX wieku.

Ksiądz Jan Twardowski zmarł w Warszawie 18 stycznia 2006 roku w wieku 90 lat.