W czwartek do Częstochowy przyjedzie papież Franciszek. Mieszkańców miasta czekają w związku z tym zmiany, mające usprawnić ruch pielgrzymkowy i zapewnić bezpieczeństwo.

Ojciec Święty przyleci do Częstochowy helikopterem o godz. 9.15. Wizytę rozpocznie od przejazdu otwartym samochodem wśród wiernych pomiędzy sektorami pod jasnogórskim sanktuarium. O godz. 10.30 na Błoniach Jasnogórskich rozpocznie się msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, której będzie przewodniczył. O 12.30 papież przejedzie zamkniętym samochodem na lądowisko i odleci helikopterem do Balic.

Zasady obowiązujące pielgrzymów przypomniał we wtorkowym komunikacie Urząd Miasta w Częstochowie.

Wejście do sektorów na Błoniach Jasnogórskich będzie możliwe 28 lipca w godzinach od godz. 2.00 do 7.00 (lub do wcześniejszego zapełnienia się sektorów) tylko przez bramki bezpieczeństwa. W pozostałych sektorach (aleja Sienkiewicza, parki Staszica i 3 Maja, III Aleja Najświętszej Maryi Panny i plac Biegańskiego) miejsca będzie można zajmować także później, ale również trzeba się liczyć z kontrolami służb nadzorujących bezpieczeństwo.

Pielgrzymi proszeni są o pozostawienie większych bagaży w samochodach lub autokarach. Na teren Błoni Jasnogórskich nie można wnosić napojów w szklanych opakowaniach i puszkach; plastikowe pojemniki nie mogą przekraczać 1,5 litra. Do sektorów nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów - ostrych, metalowych itp. W strefie działania policjantów lub innych służb należy bezwzględnie wykonywać ich polecenia.

Przy wejściu do sektorów nie są potrzebne żadne przepustki ani wejściówki, ale pielgrzymi powinni posiadać przy sobie dowód tożsamości. Osoby starsze i dzieci powinny mieć ze sobą informacje kontaktowe: numer telefonu opiekuna i adres zamieszkania oraz miejsce parkingu, na którym pozostawiono autokar lub auto. Należy także zabrać ze sobą niezbędne lekarstwa.

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Częstochowy obowiązują od środy od godz. 10.00 do czwartku 28.07 do godz. 18.00 (z możliwością wjazdu i wyjazdu z zamkniętej strefy dla dostawców i mieszkańców 27 lipca w godzinach 15.00-18.00).

Nieprzejezdny w tym czasie będzie obszar ograniczony ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Jana III Sobieskiego, aleją Wolności, Kościuszki, Jana Pawła II, rynkiem Wieluńskim, ul. św. Rocha, św. Jadwigi, przy czym odcinki ulic: św. Rocha, alei Jana Pawła II i rynku Wieluńskiego będą zamknięte dla ruchu, pozostałe wymienione ulice będą przejezdne.

Zakaz ruchu będzie dotyczył wszystkich pojazdów, także dostawczych oraz rowerów, oprócz pojazdów zabezpieczenia i obsługi ŚDM. Wyjątki mogą dotyczyć sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu i wymagają indywidualnych uzgodnień z policją.

Na kilkunastu ulicach w mieście wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy, aby umożliwić parkowanie autokarów i samochodów osobowych. Zmotoryzowani mieszkańcy proszeni są także – o ile to możliwe - o omijanie ciągu alei Kościuszki i Wolności - ze względu na poprowadzenie większości objazdów komunikacji publicznej tymi ulicami.

Od 26 lipca od godz. 18.00 nie będzie możliwe parkowanie pojazdów w ciągu III Alei NMP, a już od 24 lipca do 2 sierpnia do godz. 18.00 – zgodnie z zaleceniem policji - nie wolno parkować w bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego PKP oraz dworca PKP Stradom.

Wyznaczono 11 rejonów parkowania dla autobusów i samochodów (5080 miejsc parkingowych, w tym 2710 dla autokarów); wskazano też drogi dojścia z nich na Jasną Górę.

Dla osób niepełnosprawnych poruszających się samochodami będzie przeznaczona specjalna strefa pod Jasną Górą, wyznaczony zostanie też specjalny parking przy ul. Sikorskiego w sąsiedztwie komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kursować będzie 13 specjalnych linii autobusowych oraz komunikacja tramwajowa ze zwiększoną częstotliwością - co 4 minuty. Pozostałe linie autobusowe będą kierowane objazdami przez ul. Jana III Sobieskiego i św. Kazimierza.

Przekaz informacyjny i relację z uroczystości zapewni 10 telebimów, z których 5 będzie ustawionych na wałach jasnogórskich lub w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru, a kolejne będą dostępne w parkach, w III Alei i na placu Biegańskiego. Każdy z sektorów na wałach jasnogórskich ma być odpowiednio nagłośniony dzięki 150 głośnikom.

W Częstochowie będzie działać 5 punktów informacyjnych dla pielgrzymów, które będą czynne w środę 27 lipca od godz. 10.00 do 18.00 oraz w czwartek 28 lipca już od godz. 5.00 rano.

Punkty informacyjne będą zlokalizowane: na skrzyżowaniu ul. Popiełuszki i III Alei Najświętszej Maryi Panny, w III Alei Najświętszej Maryi Panny 65 (lokal Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej), na placu Biegańskiego, na tzw. Kwadratach, czyli przy skrzyżowaniu Alei Najświętszej Maryi Panny z aleją Kościuszki i Wolności, przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z aleją Armii Krajowej.

Od 19 lipca działa całodobowa infolinię dla pielgrzymów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, która jest obsługiwana w 6 językach przez 44 wolontariuszy. Dzwoniąc pod numer +48 32 20 77 066, można uzyskać wszelkie informacje na temat Światowych Dni Młodzieży.

Namioty medyczne będą rozlokowane: w północnej i południowej części Błoni Jasnogórskich, w parku Staszica w pobliżu pasażu Bareły, w parku 3 Maja w pobliżu ul. Popiełuszki, w środkowej części III Alei Najświętszej Maryi Panny.

Wsparcie zapewnią też zespoły medyczne stacjonujące wokół Błoni Jasnogórskich, w parkach, wzdłuż alei Sienkiewicza i III Alei Najświętszej Maryi Panny oraz na placu Biegańskiego. W sumie nad zdrowiem uczestników uroczystości będzie czuwać 19 zespołów wyjazdowych, 5 medycznych zespołów transportowych, 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 10 karetek MON, patrole medyczne. W gotowości będą też częstochowskie szpitale – wojewódzki i miejski.

Dla pielgrzymów przygotowano 280 dodatkowych przenośnych toalet (w tym 15 dla osób niepełnosprawnych) w kilku punktach m.in. na terenie Błoni Jasnogórskich, parków Staszica i 3 Maja, w okolicach III Alei, na placu Biegańskiego, na rynku Wieluńskim oraz 30 kabin, które będą rozlokowane na parkingach. To uzupełnienie stałych toalet publicznych w parkach podjasnogórskich, przy ul. św. Barbary i na Placu Daszyńskiego oraz sezonowych toalet przenośnych na placu Biegańskiego, ul. Kossak-Szczuckiej i Rynku Wieluńskim.

Zamontowano także 10 dodatkowych punktów czerpania wody – po dwa przy ul. Wyszyńskiego, 3-Maja i 7-Kamienic oraz po jednym w Parku Lisiniec, przy ul. Sikorskiego, na Rynku Wieluńskim i przy skrzyżowaniu ul. Mirowskiej z ul. Srebrną.

W centrum miasta, na dworcach PKP i PKS oraz w rejonach parkowania zamontowano 1200 tymczasowych bezpieczne pojemniki na odpady, które pozwalają monitorować ich zawartość. Kosze na śmieci w centrum miasta zostały na czas wizyty papieża wyłączone z użytkowania, a w strefie "0" zdemontowane.

Punkt zbiórki osób zaginionych będzie znajdował się w IV LO im. H. Sienkiewicza przy Al. Najświętszej Maryi Panny 56.(PAP)